×

Внимание

EU e-Privacy Directive

This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

View Privacy Policy

View e-Privacy Directive Documents

You have declined cookies. This decision can be reversed.

Окръжният съд в Ямбол сряза наполовина иска на осакатена след катастрофа абитуриентка. Защото... Featured

Петък, 26 Юни 2026 11:10

Историята започва в село Веселиново, където младежка компания се събира на традиционно зимно "прасе". Сред тях е и 19-годишната Н. К., ученичка в последния клас на гимназията, за която вместо абитуриентски приготовления съдбата е подготвила болнична стая и месеци на възстановяване. На същата маса е и С. Ж. Б., който по-късно ще се окаже с 1.62 промила алкохол в кръвта – количество, което не му пречи да седне зад волана и да поеме по пътя към Зимница.

Гощавката тръгва около шест вечерта на 26 декември 2023 г. Първо на масата идва бирата. По-късно мъжете преминават на ракия, а Н. остава през цялото време до С., виждайки как чашите пред него се пълнят една след друга. Свидетел, седял на същата трапеза, ще разкаже по-късно и пред следователя, и пред съда едно и също. Около единайсет вечерта компанията се разпада, двойката си тръгва.

Това, което се случва между Веселиново и Зимница в следващите минути, Н. почти не помни. "Всичко й било като на филм", казва тя пред следователя месеци по-късно. Помни тъмен път. Помни братовчед си Р., застанал внезапно пред очите й. После – болнично легло, и едва там осъзнаването: катастрофирали са.

Автомобилът – излязъл с над 110 км/ч на отсечка с ограничение 90 – губи контрол, напуска платното, удря крайпътно дърво и се преобръща няколко пъти, преди да спре с колесника надолу в нивата, петнайсет метра встрани от пътя. Колата няма застраховка "Гражданска отговорност" – подробност, дребна на пръв поглед в нощта на инцидента, но която две години по-късно ще се окаже централна за изхода на едно съдебно дело.

Тялото, което се пречупи

Списъкът на травмите, изброен по-късно от вещите лица в съда, звучи като опис на разбита кола, не на човешко тяло: счупена гръдна кост, шест счупени ребра, бял дроб пробит от свободна кръв и въздух – състояние, временно застрашаващо живота. Счупена ключица. И най-тежкото – три счупени гръдни прешлена, един от тях притиснал собствен фрагмент опасно близо до гръбначния мозък.

Линейка я откарва право в спешното в Ямбол, където я оперират същата нощ. Месец по-късно – нова диагноза, нова операция, този път в Клиниката по спинална неврохирургия на "Пирогов" в София, за да фиксират гръбнака с метални планки. После – два месеца на легло у дома, неспособна да се обърне сама, докато майка й я мие и обслужва. "Станала половин човек", казва брат й пред съда – нервна, без сън, зависима от болкоуспокояващи и от чужди ръце за най-обикновените неща.

После идват паник-атаките. Усещане за задушаване, страх от смъртта, изолация от приятелския кръг. Психологът, който я преглежда за нуждите на делото, описва трайна тревожно-депресивна реакция – не точно учебникарско посттравматично стресово разстройство, но достатъчно близо до него, за да остави трайна сянка.

Чак в началото на 2026 г. – повече от две години след вечерта във Веселиново – тя отива на последна операция, да й извадят металните планки от гръбнака.

Между двете операции остава едно изгубено юношество. Без матура. Без приятелки. "Преди беше весела, усмихната", казва майката пред съда, сякаш описва друг човек.

И все пак, отбелязва психологът, някъде вътре в нея животът упорито си иска своето: взела си е книжка, вози сама детето си, има си приятел, мисли да се яви на матура все пак.

Парите, които не стигнаха

Гаранционният фонд – институцията, която плаща, когато виновната кола няма застраховка – не отказва помощ. Но и не приема исканата сума. Н. поискала общо над 271 хиляди лева – 250 000 лв. за болки и страдания, плюс 21 811.20 лв. за разходи по лечението. Фондът преценил вредите на 141 811.20 лв. – и веднага свалил тази цифра наполовина.

Защо наполовина? Защото, твърди Фондът, тя самата е допринесла за случилото се – по два начина. Първо, защото се е качила в колата, докато знаела, че мъжът до нея е пил. Второ, защото не си е поставила колана.

Половината сума – 70 905.60 лв. – все пак стига до нея. Но чак след като вече е подала дело в съда.

Какво решил съдът

Окръжният съд в Ямбол приема и двете възражения на Фонда.

За алкохола: свидетелят от трапезата във Веселиново повтаря пред съда същото, което казва и пред следователя – Н. е била до С. през целите пет часа на гощавката и го е виждала да пие ракия след бирата. Уред "Дрегер" отчита 1.62 промила в издишания въздух. Сам С. отказва да даде кръв за допълнителна проверка в болницата, но вещото лице токсиколог категорично уверява съда, че пробата от Дрегера сама по себе си е напълно достатъчна и достоверна.

За колана: автомобилът е технически изряден, с пет изправни предпазни колана. Но онзи на нейната седалка, отбелязва протоколът от огледа, "се движел свободно" след удара – знак, че не е бил закопчан в момента на катастрофата. Вещите лица са категорични: с колан тежките травми изобщо не биха се случили.

Съдът се позовава на тълкувателно решение на Върховния касационен съд от 2015 г.: когато пострадалият съзнателно се качва в кола с шофьор, за когото знае, че е пил, това се брои за рисково поведение и намалява размера на дължимото обезщетение.

Резултатът

Съдията преценява, че справедлива сума за болките и страданията на Н. е 120 000 лв. – не пълните поискани 250 хиляди, но значително над онова, което Фондът е определил. Имуществените вреди – 21 811.20 лв. за лечение – са признати в пълен размер, всяка стотинка подкрепена с фактура.

Но общата сума от 141 811.20 лв. е срязана наполовина заради съпричиняването. Остават 70 905.60 лв.

И тъй като точно тази сума Фондът вече е платил – макар и със закъснение, едва след делото – съдът приема, че Н. вече е получила цялото дължимо обезщетение и затова отхвърля исковете й като погасени чрез извършеното плащане. Важно е да се разбере: съдът не отрича, че тя е претърпяла тежки вреди – напротив, признава ги в пълен размер. Отхвърлянето е заради това, че дължимата (намалена) сума вече е била платена, не защото вредите не съществуват. Отгоре на това – осъдена да плати на Фонда разноските по делото, близо 1000 евро.

Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд – Бургас в двуседмичен срок. За Н. историята явно не приключва тук – нито в съда, нито в живота, който упорито продължава да си иска своето напук на всичко.

Read 32 times
Rate this item
(0 votes)
Copyright © 2026 ЯмболСвят - Актуални новини за Ямбол. Следете последните новини от днес за Ямбол.. All rights reserved.
designed by Nuevvo
/** Bad code */ ////// */